TPD Centrum

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kiedy do seksuologa?

Email Drukuj PDF

Badania wskazują, że statystyczny Polak obserwujący u siebie trudności w życiu intymnym zwleka kilka lat z wizytą u seksuologa. Zarówno mężczyźni doświadczający problemów w osiągnięciu erekcji, czy kontrolowaniu czasu stosunków, jak i kobiety unikające zbliżeń, na przykład z powodu bólu, awersji do seksu, odsuwają od siebie problem licząc na to, że zniknie, lub rozwiąże go czas. Niekiedy zmieniają partnerów, tylko po to by się przekonać, że to nie konkretny partner seksualny był przyczyną ich dysfunkcji. Niektórzy nie wierzą w możliwość zmiany tej sytuacji, dla innych ogromną barierą jest wstyd. Obawiają się spotkania z seksuologiem - jakich pytań się spodziewać? Czy będzie to tylko rozmowa czy także jakieś nieprzyjemne badania? Aby rozwiać Państwa ewentualne wątpliwości przedstawiamy przebieg pierwszej wizyty oraz ogólne zasady, obowiązujące naszych specjalistów.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa w Centrum Rodziny i Praw Dziecka w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci?


Podczas spotkania konsultacyjnego klient ma okazję przedstawienia swoich trudności, powodów zwrócenia się o pomoc, czasami zbierany jest także wywiad seksuologiczny. Pozwala to znaleźć przyczyny problemów i wskazać optymalne metody i czas terapii. Wybierając się do seksuologa możesz spodziewać się pytań dotyczących twojego rozwoju psychoseksualnego. Specjalista będzie chciał porozmawiać także o twoich doświadczeniach erotycznych, aktualnym związku (jeżeli masz partnera/partnerkę). Bardzo ważne jest także by pacjent jak najdokładniej opisał problem, który spowodował, że zdecydował się poszukać pomocy. Jeżeli nie czujesz się gotowy odpowiedzieć na którekolwiek z  pytań, powiedz o tym specjaliście. To ty wyznaczasz granice otwartości. Nie zmuszaj się do niczego. Lepiej odłożyć ten konkretny temat do czasu kiedy poczujesz się bezpiecznie. Ponieważ dysfunkcje seksualne mogą wiązać się ze stanem zdrowia, kolejnym tematem mogą być aktualne schorzenia, przyjmowane leki, uzależnienia. Psycholog seksuolog nie wykonuje żadnych badań fizykalnych, ale może doradzić Ci  wizytę u odpowiedniego specjalisty, ginekologa, neurologa itd.


Jeżeli masz obawy, wątpliwości co do profesjonalizmu danej osoby, warto sprawdzić czy należy ona do Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, jakie ma kwalifikacje. Masz prawo o to zapytać podczas spotkania.


Co wolno a czego nie wolno seksuologowi?


Postępowanie seksuologów wobec pacjentów regulują: Kodeks Etyki Lekarskiej – w przypadku lekarzy, Kodeks Etyczno – Zawodowy Psychologa oraz Kodeks Etyczny Word Association For Sexology. Seksuologowi nie wolno stosować technik nie mających naukowego uzasadnienia. Profesjonalista swoją praktykę powinien opierać na podstawach naukowych – nie wolno mu dostosowywać obowiązujących klasyfikacji chorób i zaburzeń, celów terapii do własnego systemu wartości, poglądów i na przykład „leczyć” z homoseksualizmu. Do jego obowiązków zawodowych należy stałe uaktualnianie wiedzy oraz konsultowanie swojej pracy z innymi specjalistami. Seksuologów obowiązuje tajemnica zawodowa. Jest nią objęte wszystko o czym terapeuta dowiedział się o tobie w związku z wykonywaniem swojego zawodu.

Anna Golan