TPD Centrum

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Poradnictwo pedagogiczno-psycholologiczne.

Email Drukuj PDF

Z jakimi przykładowymi problemami można zgłosić się na konsultacje?

•    problemy tzw.”szkolne” w nauce, niechodzenie do szkoły, wycofanie z grupy rówieśniczej
•    problemy emocjonalne (złość, smutek, impulsywność, nadpobudliwość)
•    problemy wychowawcze
•    rozstanie rodziców (jak rodzice mogą przygotować dziecko)
•    praca z rodzicami/ rodzicem nad przygotowaniem dziecka do pójścia do przedszkola, szkoły

Uwaga!
Zaleca się dostarczenie na pierwszą konsultacje opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jeśli rodzice/opiekunowie taką posiadają lub opinii z innej placówki- szkoły, szpitala, świetlicy.

Więcej…

Alimenty na dziecko

Email Drukuj PDF

Zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zakres świadczeń


Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości pozwanego. Przez usprawiedliwione potrzeby rozumie się potrzeby polegające na stworzeniu uprawnionemu normalnych warunków bytowania, prawidłowy rozwój fizyczny, duchowy  odpowiedni do jego wieku i uzdolnień.

Więcej…

Kiedy do seksuologa?

Email Drukuj PDF

Badania wskazują, że statystyczny Polak obserwujący u siebie trudności w życiu intymnym zwleka kilka lat z wizytą u seksuologa. Zarówno mężczyźni doświadczający problemów w osiągnięciu erekcji, czy kontrolowaniu czasu stosunków, jak i kobiety unikające zbliżeń, na przykład z powodu bólu, awersji do seksu, odsuwają od siebie problem licząc na to, że zniknie, lub rozwiąże go czas. Niekiedy zmieniają partnerów, tylko po to by się przekonać, że to nie konkretny partner seksualny był przyczyną ich dysfunkcji. Niektórzy nie wierzą w możliwość zmiany tej sytuacji, dla innych ogromną barierą jest wstyd. Obawiają się spotkania z seksuologiem - jakich pytań się spodziewać? Czy będzie to tylko rozmowa czy także jakieś nieprzyjemne badania? Aby rozwiać Państwa ewentualne wątpliwości przedstawiamy przebieg pierwszej wizyty oraz ogólne zasady, obowiązujące naszych specjalistów.

Więcej…

Po co do doradcy zawodowego ?

Email Drukuj PDF

Podczas rozmowy z doradcą zawodowym można:

 • uzyskać  informacje na temat aktualnych wymagań rynku pracy
 • nauczyć się opracowywać profesjonalne dokumenty aplikacyjne
 • omówić przygotowanie się do spotkania z pracodawcą
 • poznać skuteczne metody poszukiwania pracy
 • nauczyć się efektywnie zarządzać swoją karierą
 • uzyskać większą jasność swoich planów i celów zawodowych
 • Podsumować swoje doświadczenia i kompetencje
 • określić swoje mocne strony, talenty i jak je przedstawiać pracodawcom

 

Więcej…

Problemy seksualne osób niepełnosprawnych

Email Drukuj PDF

Osoby niepełnosprawne to około 15% ludności, a w Polsce aż 3 miliony osób. Ich problemy seksualne mogą pojawiać się na skutek ograniczeń anatomicznych, utrudniających realizację potrzeb - na przykład znalezienie wygodnej i atrakcyjnej pozycji do zbliżenia. Ogromna część problemów seksualnych osób niepełnosprawnych wynika po prostu z ich problemów zdrowotnych. U kobiet najczęściej są to: nieotrzymanie moczu, brak lub słabe wydzielanie lubrykacji, brak lub tylko częściowe czucie w pochwie. U mężczyzn: zaburzenia lub brak erekcji i o wiele częściej występujący brak ejakulacji. Z wszystkimi tymi dolegliwościami jesteśmy sobie w stanie skutecznie poradzić lub stosować środki minimalizujące ich odczuwanie.

 

Więcej…

Porady dotyczące leczenia uzdrowiskowego

Email Drukuj PDF

JAK WYJECHAĆ DO SANATORIUM NA LECZENIE UZDROWISKOWE
ALBO REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ

 

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego pacjenta, gdzie celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka.

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399, z późn. zm.).

Przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej stanowią: 


Więcej…

Więcej artykułów…

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL